Zdjęcie tła
Blog
Etapy tworzenia stron internetowych – kompletny proces projektowania i wdrażania strony www

Ciekawostki i porady

Etapy tworzenia stron internetowych – kompletny proces projektowania i wdrażania strony www

20 maja 2025
Czas czytania: 8 min
Etapy tworzenia stron internetowych – kompletny proces projektowania i wdrażania strony www

Tworzenie stron internetowych dla klientów na profesjonalnym poziomie wymaga więcej pracy niż mogłoby się na początku wydawać. To starannie zaplanowany ciąg działań: od zbierania wymagań i projektowania UX/UI, przez implementację, testy i wdrożenie, aż po późniejsze wsparcie techniczne.

Zaczynamy oczywiście od rozmowy z klientem, podczas której omawiamy założenia projektu. Na podstawie wypracowanych notatek i pierwszych wizji tworzymy wizualizację strony, którą klient dostaje do wglądu – jest to miejsce na poprawki. Kontrahent może zasugerować, które elementy nie do końca do niego przemawiają, a my je zmieniamy. Gdy projekt zostanie w pełni zaakceptowany przechodzimy do realizacji, testów i poprawek. Gdy już wszystko działa na 100% prezentujemy produkt i umieszczamy stronę na serwerze. Na tym kończymy współpracę? Otóż nie. Nasze produkty są objęte rocznym wsparciem technicznym oraz gwarancją.

W tym tekście chciałbym przybliżyć, jak krok po kroku wygląda praca nad projektem, na jakie wyzwania natrafiamy i jakie satysfakcje przynosi dopracowanie wszystkich detali.

Spis treści

    Etap I – Rozmowa z klientem

    Praca nad każdą stroną zaczyna się od spotkania. Z perspektywy klienta jest to jeden z najważniejszych etapów całego procesu tworzenia witryny internetowej. To właśnie w tym momencie określamy jak ona ma wyglądać, jakie zakładki ma zawierać czy jakie funkcje posiadać. Podejmujemy decyzje o praktycznie wszystkich aspektach twojej strony, od wyglądu, stylu, po wybór technologii, które będą użyte do tworzenia projektu. Taka rozmowa może być przeprowadzona w różny sposób, telefonicznie, mailowo czy nawet w niektórych wypadkach na żywo. 

    Zdarza się, że klient nie potrafi od razu określić, czego naprawdę potrzebuje – wtedy pomagamy mu usystematyzować pomysły, pytając o przykłady stron, które mu się podobają, omawiając typowe rozwiązania w jego branży i wskazując potencjalne pułapki.

    Już na tym etapie powstaje ogólny plan działania i wycena, a po akceptacji warunków formalnych – umowie i zaliczce – możemy w pełni wejść w etap produkcji wymarzonej strony naszego klienta. 

    Etap II – Projektowanie strony www

    Po utworzeniu wstępnego planu czas na wcielenie pomysłów w życie. Zamiast skakać od razu do kodu, oddajemy się kreatywnej pracy nad makietami i wizualizacją – to najlepszy moment, żeby wychwycić nieścisłości zanim zajmiemy się produkcją gotowego projektu. Nie sięgamy przy tym po gotowe szablony stron, lecz projektujemy od zera, dopasowując każdy element do indywidualnych potrzeb klienta.

    Korzystamy z Figmy – programu, który oferuje wyjątkowo szeroki wachlarz funkcji i możliwości podczas tworzenia projektu graficznego strony internetowej czy też aplikacji mobilnej. Tak, aplikacje mobilne też są w naszej ofercie. Wykorzystując te wszystkie możliwości tworzymy pierwsze szkice omawiając ciągle pojawiające się pomysły oraz łączymy wszystko w spójną całość.

    Proces projektowania strony internetowej to najważniejszy moment, kiedy witryna zyskuje swój atrakcyjny design. Ta faza to nie tylko estetyka, lecz także dbałość o użyteczność: zastanawiamy się, jak poprowadzić użytkownika od pierwszego wejścia aż do momentu, w którym wypełni formularz lub dokona zakupu. Dzięki temu finalny projekt jest nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny i intuicyjny.

    Po kilku godzinach pracy (lub kilkunastu, w zależności od złożoności projektu) powstaje pierwszy jednolity projekt twojej strony internetowej. Stworzoną wizualizację przesyłamy do klienta (zazwyczaj w formacie PDF), który w tym momencie dzieli się z nami swoimi przemyśleniami. Tak jak pisałem we wstępie, tu jest miejsce na poprawki. Jeśli kontrahent uzna, że coś nie do końca do niego przemawia, jakiś element nie spełnia oczekiwań to my go zmieniamy, poprawiamy na taki, który w pełni przypadnie do gustu klientowi.

    Gdy wspólnie ustalimy końcowy kształt i wygląd projektu przystępujemy do kolejnego etapu. 

    Etap III – Realizacja projektu strony www

    Teraz to już formalność, prawda? Nic bardziej mylnego. Mimo, że dla nas jest to najciekawsza i najbardziej satysfakcjonująca część całego procesu tworzenia strony internetowej, to kryje się za tym wiele niespodzianek. To właśnie teraz zaczyna się prawdziwa zabawa. 

    Na etapie rozmowy wstępnej dobraliśmy odpowiednią technologię, na której będzie oparty ten konkretny projekt. W zależności od charakteru strony dobieramy optymalne technologie. Dla stron typu landing page, których zadaniem jest szybkie i lekkie przekazywanie kluczowych informacji, świetnie sprawdza się React z Vite – zapewnia błyskawiczny czas ładowania i prostą konfigurację. Natomiast przy bardziej rozbudowanych serwisach wykorzystujemy Next.js, który łączy zalety renderowania po stronie serwera oraz możliwości generowania statycznych podstron na etapie budowania. Natomiast w sytuacji gdy klient potrzebuje możliwości dodawania treści na swoją stronę (blogi, strony z ogłoszeniami, itd.), używamy nietuzinkowego połączenia wspomnianego przed chwilą NextJSa z uwaga… WordPressem. Jak to możliwe? NextJS robi tutaj za frontend, czyli to co widzi użytkownik, natomiast dzięki podejściu headless, WordPress odpowiada za backend (czyli działanie wewnętrzne), dzięki wbudowanemu REST API. Więcej natomiast o tym połączeniu pisałem w osobnym artykule. Zachęcam do zapoznania się z jego treścią. Obecne strony to już nie zwykły HTML, CSS i JS.

    W trakcie wdrażania kodu dbamy również o SEO wpływające na pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej. Poprawnie oznaczamy nagłówki (H1–H6), wstawiamy meta tagi, generujemy przyjazne adresy URL i optymalizujemy ładowanie zasobów, by zapewnić jak najlepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

    Po uporaniu się z przełożeniem na kod wszystkich założeń i wyglądu strony, przechodzimy do kolejnego etapu w produkcji, który również chwilę trwa – testowania i poprawek.

    Etap IV – Testy i poprawki z perspektywy użytkownika

    Etap, który jest bardzo ważny dla całości projektu – testowanie i optymalizacja strony internetowej. To właśnie w tym momencie na światło dzienne wychodzą wszystkie drobnostki, których wcześniej nie byliśmy w stanie przewidzieć. Strona jest testowana na całym wachlarzu przeglądarek oraz urządzeń podzielonych ze względu na rozmiar ekranu czy system. Dzięki temu na etapie produkcyjnym ryzyko niespodzianek schodzi do minimum.

    Ciekawostka – ostatnio odkryliśmy nietypowy problem na firefoxie, otóż w pewnym momencie przy scrollowaniu w dół strony pewne elementy znikały. Jak się po chwili okazało winny był z-index, który działał w tym aspekcie nieco inaczej niż na innych przeglądarkach. Po szybkiej naprawie strona wróciła do swojej świetności.

    Takie przykłady pokazują jak istotną kwestią są testy produktu zanim zostanie wypuszczony w świat. Mamy świadomość, że nie zawsze przeglądarki są idealnym środowiskiem, dlatego staramy się do nich dostosować, aby jak największa część Internetu, mogła korzystać bez żadnych problemów z produktów wykonanych przez nas dla naszych klientów.

    Gdy już wszystko zostanie przetestowane i działa, przyszedł czas na jeden z prostszych elementów – wdrożenie.

    Etap V – Wdrożenie

    Uruchomienie strony na środowisku produkcyjnym to nie tylko „wrzucenie” plików na FTP. W zależności od wybranego hostingu konfigurujemy rekordy DNS domeny, instalujemy certyfikat SSL (zwykle poprzez Let’s Encrypt), tworzymy przekierowania HTTP → HTTPS, a w razie potrzeby przygotowujemy plik .htaccess lub konfigurację Nginx/Apache. Jeśli stronę stawiamy na VPS-ie, większość zadań wykonujemy przez SSH.

    Na temat porównania serwera współdzielonego z VPS-em powstanie osobny artykuł. Należy natomiast wiedzieć, że NextJS w przypadku serwerowego renderowania będzie właśnie wymagał VPS-a, którego też w żadnym wypadku nie należy się obawiać.

    Po wdrożeniu powtarzamy testy kompatybilności i wydajności – dopiero wtedy możemy z dumą przekazać klientowi link do gotowej witryny.

    Etap VI – Wsparcie i gwarancja

    Po tym jak klient odbierze stronę to już musi być koniec współpracy? Tak? … No właśnie nie. Praca nad stroną nie kończy się w dniu publikacji. Po zakończeniu formalności związanych z płatnością, fakturami itd. zachęcamy oczywiście do podzielenia się opinią o współpracy oraz przechodzimy do ostatniego etapu. Tym etapem jest roczny okres wsparcia technicznego oraz naprawy błędów.

    Nie chodzi tu o błędy popełnione przez nas – te już wyeliminowaliśmy na etapie testowania, a o te, które powstaną podczas choćby aktualizacji jakiejś zewnętrznej wtyczki czy komponentu. Są to bardzo rzadkie sytuacje, ale nie niemożliwe. Podczas tego okresu dbamy również o aktualność oprogramowania strony.

    Gdy mamy do czynienia z systemem CMS, takim jak na przykład WordPress w cenie takiego projektu zawarty jest również poradnik w formie PDFa lub filmiku, dzięki któremu klient ma okazję zapoznać się z działaniem systemu zarządzania treścią i jego elementami, aby samodzielnie mógł dodawać, na przykład treści na bloga.

    Podsumowanie etapów tworzenia stron internetowych

    Podsumowując, pełny proces tworzenia strony www to w praktyce połączenie konsultacji biznesowych, projektowania użytkowego i graficznego, precyzyjnej implementacji, wszechstronnych testów oraz stałego wsparcia. Każdy z etapów wymaga zaangażowania i doświadczenia, a dzięki skrupulatnemu podejściu otrzymujesz nie tylko piękną, lecz także szybką, bezpieczną i prostą w obsłudze witrynę, która będzie służyć Twojemu biznesowi przez lata.

    Autor wpisu
    Zdjęcie przedstawiające autora wpisu

    Jakub Wadycki

    Współwłaściciel Airtilion Sp. z o.o.

    Programista i współzałożyciel spółki specjalizującej się w tworzeniu nowoczesnych stron internetowych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem oraz optymalizacją rozwiązań dopasowanych do potrzeb klientów. Rozpowszechnia nowoczesnye technologie wśród klientów spółki, aktywnie działa na rzecz polepszenia jakości internetu.

    Obrazek przedstawiający tło z lwem

    WSPÓŁPRACUJ Z NAMI

    Zawsze jesteśmy gotowi stworzyć
    dla Ciebie najlepszy produkt

    Jeśli szukasz partnera, który pomoże Ci w stworzeniu wyjątkowej strony, aplikacji internetowej, aplikacji mobilnej lub innego projektu, skontaktuj się z nami. Jesteśmy gotowi, aby wspólnie z Tobą zrealizować nawet najbardziej ambitne pomysły.